You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today. • سلاح سبک       light gun

  سلاح سبک عبارت است از: سلاحی که برای استفاده انفرادی طراحی و ساخته شده و توسط یک نفر قابل حمل و بهره برداری است و کالیبر آن از (۵/۵) میلی متر تا کمتر از (۷/۱۲) میلی متر و در بعضی انواع از (۲۲/۰) الی (۳۸/۰) اینچ  است (1)

  در اصطلاح سلاح سبک، سلاحی است سبک و کم حجم که توسط یک فرد قابل حمل است، دارای گلوله های کوچک بوده و برد زیاد نداشته، لیکن در مسافت های کوتاه، قدرت زیادی دارد، همچنین دارای دقت تیر اندازی مطلوب در فاصلۀ نزدیک است (2)

  سلاح گرم سبک به دو نوع زیر تقسیم می شود:

  نوع اول ـ سلاح گرم سبک خودکار: سلاحی که معمولاً دارای مختصات آتش حداقل دو وضعیتی (ضامن ـ شلیک) است و با خشاب یا نوار فشنگ گذاری شده و خروج پوکه به صورت خودکار توسط سلاح انجام می شود و چنانچه برگۀ ناظم آتش آنها در حالت تک تیر قرار داده شود با هر بار فشار ماشه یک گلوله شلیک و در حالت سه تیر یا رگبار با هر بار فشردن ماشه بیش از یک گلوله شلیک می کنند.

  از برخی مصادیق این سلاح می توان به سلاح کمری، کارابینها- سلاح کاربین سلاحی است که نسبت به اسلحه استاندارد لوله و قنداق کوتاه تری داشته باشد که منجر به کوتاه شدن طول کلی سلاح و کم شدن وزن آن میشود. سلاح ام 4 نوع کاربین سلاح ام 16 آ 2 است که تا 80 درصد طول آن کاهش پیدا کرده است. این نوع اسلحه برای خدمۀ وسائل نقلیه و پرسنل ستاد و جنگ شهری مناسب تر است.تفنگ های تهاجمی، مسلسل و تفنگ های نیمه خودکار اشاره داشت.

  نوع دوم ـ سلاح گرم سبک غیرخودکار: سلاحی که توانایی یک بار شلیک با فشردن ماشه را داشته و غالباً فشنگ گذاری آن به صورت دستی انجام و پوکۀ آن به صورت دستی از سلاح خارج میشود. برنو، ام یک و سلاحهای مشابه آن از این نوع سلاح ها هستند(3)

  از سلاحهای سبک برای حفاظت در محدودههاي کوچک و فاصله های نزدیک استفاده میشود. قابل اعتماد بوده، وزن کمی داشته، حساس به نوع مهمات مورد استفاده نبوده، شرایط سخت محیطی را به خوبی تحمل کرده، به سادگی قابل تعمیر و نگهداری و از دقت و برد قابل قبولی برخوردار بوده و در نهایت کار کردن با آن آسان و بدون مشکل است(4)

  سلاحهای سبکی که در خدمت نیروی انتظامی قراردارد عبارت است از:

  الف) اسلحه کمری، رولورها و پینوله ها؛

  ب) اسلحه انفرادی دارای قنداق، شامل تفنگها، کاربین ها و تفنگ های سبک؛

  ج) مسلسل: شامل مسلسلهای دستی و مسلسل های پایه دار (اعم ازثابت یا متحرک) (5)

  کلت برتا، برونینگو مسلسل برتا، تاروس، یوزی، مسلسل های دستی از جمله سلاح های سبک هستند که قابلیت حمل انفرادی را داشته و به طور عموم توسط نیروهای پلیس، یگان های چریکی یا نیروهایی که در رزمهای نزدیک و از فواصل کوتاه با دشمن درگیر می شوند (چتربازان و نیروهای پلیس) یا نیروهایی که لزوماً باید از سلاح کوتاه استفاده کنند مورد استفاده قرار میگیرند. این سلاحها سبک و کم حجم هستند، قدرت مانور آنها در مسافت های کوتاه بسیار زیاد است.

  برای مقابله باجنايتكاران و مجرمانی  كه براي انجام مقاصد خود ازهيچ اقدامي  وفعالیت خطرناک رويگردان نيستند،حمل آسان و راحت يك سلاح سبك به تنهايي در انجام مأموریت های پلیس مؤثر وكارایی نخواهد داشت. پلیس در انجام این نوع مأموریت ها نیاز به سلاح هایي دارد كه در عين سبك و پرقدرت بودن، امتیاز مهمی دربهبود بخشیدن به قدرت مانور وحرکت نیروهای پلیس در انجام مأموریت باشد.

  از جمله سلاح های سبک که به عنوان سلاح سازمانی در نيروي انتظامي و گارد حفاظت بانكها مورد استفاده است، می توان به سلاح پرقدرت و پیشرفته به نامSig-Sauer P226 ساخت كارخانۀ اسلحه سازي معروف Hekler & Kokh آلمان. مسلسل MP5، یوزی، مسلسل برتاو غیره اشاره داشت. این نوع سلاح ها، پرقدرت و با قابليت شليك مستمر و خشاب گذاري سريع هستند و در حال حاضر مورد علاقه كماندوهاي نيروي ويژه پليس بوده و در واحدهاي مختلفي مانند يگان ويژه-يگان حفاظت از شخصيتها-گشت هاي ويژه و واحدهاي انتظامی وعملياتي در مرزهاي كشور به عنوان يك سلاح مطمئن و كارآمد مورد استفاده است.(6)

  کلید واژه ها

   اسلحه، سلاح سبک، سلاح پلیس، سلاح خودکار و نیمه خودکار.

  ارجاعات

  1-     آیین نامه اجرایی قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز، سال 1392 ماده یک بند الف.

  2-     مرکز مطالعات خلیج فارس. اصطلاحات نظامی. آموزش نظامی‌،(persiangulf studies.com)

  3-     آیین نامه اجرایی قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز، سال 1392 ماده یک بند الف.

  4-     همان.

  5-     بیابانی، غلامحسن و سید کمال هادیانفر. فرهنگ توصیفی علوم جنایی. نشر کارآگاه، 1384،ص366

  6-     http://www.daneshju.ir/forum/f346/t119068.html

نظر شما