You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today. • شوکر Taser        

  شوکر وسیله ای است که انواع انرژی الکترویکی و غیر الکترویکی را به صورت شوک به بدن انسان وارد می کند و فرد را دچار بی حرکتی و ناتوانی موقت می نماید(1)

  شوکرها سلاح های دستی و تقریبا کوچکی هستند که با استفاده از انرژی الکتریکی ذخیره شده در آن تولید جرقه میکند. در اثر برخورد جرقه آن با بدن انسان، باعث انتقال شوک الکتریکی به بدن انسان و بی حسی می شود که مقدار این شوک به نوع شوکر بستگی دارد. این نوع سلاحها، به سلاح های ناتوان کننده نیز معروف هستند (2)

  انواع شوکرها

  1-      شوک دهندۀ استاندارد، شوک دهندههای متعارف، طرحی بسیار ساده دارند. آنها به اندازه یک چراغ قوه هستند و معمولا با باتریهای ۹ ولتی کار میکنند. این باتریها جریان الکتریسیته را به یک مدار متشکل از اجزای الکتریکی مختلف ارسال میکنند. این مدار از چند ترانسفورماتور تشکیل شده است که ولتاژ را افزایش (معمولا بین ۲۰۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰۰ ولت) و قدرت را کاهش میدهند .این مدار همچنین یک نوسانگر دارد که به جریان ،حالت نوسانی میدهد تا یک الگوی پالسی ویژه از الکتریسیته ایجاد شود.این جریان یک خازن را شارژ میکند. خازن نیز یک بار الکتریکی درست کرده و به الکترودهای انتهای مدار میفرستد. الکترودها دو صفحۀ فلزی رسانا هستند که روی مدار نصب شده-اند و بین آنها فاصله وجود دارد. از آنجا که الکترودها در امتداد مدار نصب شده اند، بین آنها اختلاف ولتاژ بالائی وجود دارد. اگر فاصلۀ بین دو الکترود را با یک رسانا (مثلا بدن فرد مهاجم ) پوشانده باشد، پالسهای الکتریکی سعی میکنند از یک الکترود به الکترود دیگر منتقل شوند و در نتیجه، جریان الکتریسیته وارد سیستم عصبی فرد میشود.

  2-      شوک دهنده های پرتابی

  یک نوع معمول شوک دهندهها، انواع پرتابی  آن است که این نوع شوک دهنده ها بر اساس همان اصول به کار رفته در شوک دهنده های معمولی کار می کنند و فقط دو الکترود شارژ آنها به یک قسمت خاص وصل نیستند .این الکترودها در انتهای دو سیم رسانای بلند قرار دارند که به مدار الکتریکی شوک دهنده وصل میشوند. با کشیدن ماشه، یک کارتریج گاز فشرده در داخل شوک دهنده باز میشود. گاز در حال انتشار،  فشاری را در پشت الکترودها ایجاد میکند و آنها را به جلو پرتاب میکند. این الکترودها دو گیره کوچک دارند که به لباس مهاجم وصل میشود. وقتی الکترودها وصل میشوند، جریان از طریق سیمها به بدن مهاجم منتقل میشود و به همان روش قبلی وی را از پای در می آورد. برتری عمده این طرح، در دور برد تر بودن آن است (برد آن ۴ تا ۶ متراست ) و نقطه ضعیفی که دارد نیز این است که تنها یک بار می توان با آن شلیک کرد، چرا که پس از هر بار شلیک باید سیم را جمع کرد و دوباره در محل قرار دهید و یک کارتریج گاز جدید بگذارید.البته در صورت از دست رفتن هدف، میتوان از تیزرهایی مانند شوک دهندههای قبلی استفاده کرد. شوک دهندههای پرتابی یک سامانه تشخیص شلیک کننده نیز دارند.وقتی یک پلیس الکترودها را شلیک میکند، چندین شیء به اندازه آبنبات همراه آن پرتاب میشود که نشان میدهد چه کسی و در چه جهتی شلیک کرده است. برخی از این انواع ، یک رایانه نیز دارند که زمان و تعداد شلیک ها را ثبت میکند (3)

  3-      شوک دهنده های مایع

  شوک دهندهها یک نمونه دیگر نیز دارند که تا حدودی دور برد تر است و به نام شوک دهندۀ مایع شناخته میشود. تنها فرق این نوع شوک دهنده با شوک دهندههای پرتابی در این است که برای ارسال جریان الکتریسیته از یک جریان مایع استفاده میکنند و نه سیم. این نوع شوک دهندهها دارای یک مخزن هستند که یک ماده بسیار رسانا (مخلوطی از آب، نمک و دیگر مواد رسانا ) را در بر دارد. وقتی ماشه کشیده میشود، جریان الکتریسیته از سلاح شروع شده و با گرفتن رد مواد مایع به مهاجم منتقل میشود.این سلاحها دارای برد بیشتری هستند و آنها را به دفعات میتوان استفاده کرد.اما شوک دهندههای مایع معمولاً حجیم و سنگین هستند و گاهی نیز مخزن مایع آنها روی یک وسیله نقلیه سوار میشود.

  مطابق قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز، شوکرها ازتجهیزات نظامی و انتظامی محسوب  و  حمل، نگهداری و استفاده از آن مستلزم احراز شرایط،  اخذ پروانه و مجوز قانونی است.

  همچنین مطابق قانون، نیروی انتظامی نظارت بر استفاده کنندگان از شوکر را بر عهده داشته و بر اساس آیین نامه های انتظامی، برای افرادی که مجاز میداند، پروانه حمل و استفاده صادر می کند. درحال حاضر به برخی از اصناف، با احراز شرایط قانونی، مجوز حمل و استفاده از شوکر و افشانه ها به عنوان تجهیزات دفاع شخصی داده میشود. برخی از این اصناف شامل، طلافروشها، صرافها، متصدیان جایگاه های  عرضه سوخت، جامعۀ پزشکان، کانون وکلا، رانندگان وسایل نقلیه درون و برون شهری تحت نظارت اتحادیه مربوط شامل اتحادیه تاکسیرانی، فروشندگان سلاح و مهمات و متصدیان داروخانه های شبانه روزی  هستند.(4)

  شوک دهندهها روز بروز کاربرد گسترده تری پیدا میکنند.با این نوع سلاحها میتوان افراد جانی و تبهکار را از پای در آورد بدون اینکه به افراد دیگر صدمهای برسد و این برتری عمدۀ  آنها نسبت به سلاح های گرم است.

  امروزه نيروهاي پليس و امنيتي، تجهيزات و تسليحات جديدتر و کارآمدتري براي مقابله با تبهکاران و دستگير کردن آنها در اختيار دارند. از جمله اين تجهيزات شوک دهنده ها يا همان باتوم هاي برقي هستند که ميتوانند تأثير بسزايي در خاموش کردن شورشها و از پاي درآوردن موقت شورشيان و تبهکاران داشته باشند.

  کلید واژه ها

   شوکر، جرقه زن، سلاح بی حس کننده. پلیس،تجهیزات. تبهکاران

  ارجاعات

  1-     آیین نامه اجرایی قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیر مجاز، مصوب سال  1392

  2-     A, Willison. Tactical Battlefield Communications Electronic Warfare. EW 103. 2009.pp.116-118

  3-     W ,John. Dower War Without Mercy. 1986 . pp.224

  4-     http://www.khabaronline.ir/detail/135801/society/judiciary

نظر شما