You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today. • كلايمور غيركشنده Non Lethal Claymore   

  سلاحي است غيركشنده كه براي ناتوان‌سازي گروه بزرگي از اشخاص به‌كار مي‌رود (1).

   مهمات پيش‌ساخته كنترل شورش (M5=MCCM/ Modular Crowd Control Munition)  نوعی مین با آثار غیر کشنده است که برای ناتوان سازی و زمین گیر کردن گروه بزرگی از انسان­ها به کار می­رود. این مین دارای خصوصیاتی مانند صدای بلند، نور زیاد و حاوی تعداد زیادی از گلوله های توپی شکل لاستیکی است. این گلوله ها به دو صورت تک تک و گروهی، قابل شلیک است و مسافت تأثیر گذاری آن، 5تا 30 متر با میدان دید 60 تا 80 درجه است. عملكرد اين سلاح شبيه عملكرد مين كلايمور (مین تلویزیونی) است؛ اما اين سلاح، آثار غيركشنده دارد و ضربات قوي و غيرنافذ آن، با مهمات كوچك (600 گلوله‌ توپي‌ شكل لاستيكي) به بدن وارد می‌شود (2). این سلاح شبیه کلایمور کشنده یا مین تلویزیونی دارای پایه بوده و آن را در مسیر یا محل مورد نظر قرار داده و چاشنی این مین غیر کشنده را با سیم از راه دور منفجر کرده و کلیه گلوله های توپی شکل لاستیکی به سمت هدف انتخابی پرتاب می­شود (2).

  اين گلوله‌های توپی شکل لاستیکی، امكانات بسيار گسترده‌اي براي عمليات تاكتيكي نيروي پليس و عمليات بازداشتي دارند. كلايمور در شرايط كنترل شورش، توانايي ضد نفر غيركشنده دارد؛ كه براي قطع‌نمودن ارتباطات، متفرق‌کردن، ناتوان ساختن و انتقال جمعیت و گروه زیادی از مردم و فشارآوردن به افراد براي رفتن به يك نقطه دلخواه و نشان‌دادن قدرت به‌كار می‌رود (3).

  گلوله‌هاي توپی شکل لاستیکی این مین براي شليك‌شدن به كانون تجمعات در مسافتي بين 5 تا 15 متر طراحي شده‌اند؛ که توانایی شلیک به صورت كماني (بين 60 تا 80 درجه) یا به شکل زمینی ‌را دارند (4). كلايمور از 600 گلوله‌ توپي ‌شكل پی وي سي (پلي وينيل كلرايد يا پليمرهاي پلاستيكي) بهره مي‌برد که به‌صورت پرتابيِ پنكه‌اي ‌شكل با حداكثر مسافت تأثيرگذاري 15 متر شليك مي‌گردند. ويژگي‌هاي ظاهري به استثناي پوشش پشت آن، شبيه مين كلايمور كشنده M18A1 است (5).

  این  مین غیر کشنده را می‌توان روی ماشین و در جاهای ثابت مستقر کرده و توسط نیروهای (سواره و پیاده) از طریق یک سیم منفجر کرد (6). استفاده از MCCM سبب می‌شود با حداقل نیرو و عدم نیاز به واکنش‌های تند و خشن، حداکثر اثرگذاری در متفرق‌نمودن افراد را به نمایش بگذارد. این کلایمور کم خطر، از یک لایه 4 میلی‌متری از مواد منفجره ورقی‌شکل تشکیل شده است و روی این مواد منفجره پرتابه، لاستیکی 0.32 اینچی قرار دارد و در طرف دیگر، یک ورق فوم قرار گرفته؛ که این صفحات، با چسب به هم چسبانده شده‌اند (7).

  کلید واژه ­ها

   کلایمور کم خطر،گلوله‌ توپي ‌شكل، مین غیر کشنده، کنترل اغتشاشات.

  ارجاعات

  1- مودتی، علی. سلاح‌های غیرکشنده. معاونت تربیت و آموزش ناجا، 1390، ص63.

  2- Department of Defense Nonlethal Weapons and Equipment Review A Research Guide for Civil Law Enforcement and Corrections by John Ashcroft - Deborah J. Daniels - Sarah V. Hart - page 34

  3- مودتی، علی. سلاح‌های پلیسی غیرکشنده. معاونت پژوهش دانشگاه علوم انتظامی امین، 1393،ص157.

  4-(U) Non-Lethal Weapons (NLW) Reference Book 2011 page 19

  5- Modular Crowd Control Munition (MCCM), 1 October 1998.

  6- Jump up to: a b M5 Modular Crowd Control Munition. Globalsecurity.org.

  7- Jump up to: a b M5 Modular Crowd Control Munition (MCCM). Pica.army.mil.

نظر شما