You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
 • كيسه لوبيا (كيسه حاوي گلوله‌هاي لوبيا مانند)          Been Bag     

  فشنگ بین بگ،حاوی کیسه‌ای بیضوی شکل متوی دانه‌های ریز پلاستیکی است که در هنگام برخورد، ضربه‌ای مشابه مشت انسان ایجاد  کرده و فرد را کاملاً شوکه می‌کند. دنباله‌های تعبیه شده در انتهای کیسه لوبیا، به منظور هدایت‌پذیری بیشتر این گلوله طراحی شده است. برد این گلوله نسبتاً بلند و دقت بالایی دارد (1).

  کیسۀ لوبیا حاوی یک کیسۀ سبک بافت سخت و بادوام است که در گلوله­های مخصوص جاسازی شده­اند و پس از شلیک و خارج شدن از لوله، باز می­شود.این کیسه پر از ساچمه های پرنده زنی فلزی یا شن سیلیکا و پلاستیک( معمولاً 9 عدد) که بین 40 تا 150 گرم وزن داشته است.این کیسه به اندازه کافی قابل انعطاف است، تا در زمان اصابت به هدف، بر سطح آن پخش شده و سطح وسیعی از هدف را در برگیرد(2). گلوله های کیسه لوبیا ممکن است پهن و مسطح( صاف) یا بیضی شکل بوده و یک دنبالۀ سبک بافت داشته باشند، که سبب ثبات حرکت گلوله می­شود و برای استفاده در مسافت نزدیک، طراحی گردیده­اند. این گلوله برای تأثیر مستقیم بر هدف طراحی شده­اند(3).

  ميزان نيروي آزادشده از آنها بين 40 تا 100 پوند بر فوت است و به مسافتي كه پرتابه طي مي‌كند بستگي دارد.

  این گلوله، دارای سه مدل اصلی است:

  1- گلوله40 ميلي‌متر با باروت بدون دود - گلوله40 ميلي‌متر با باروت سیاه

  2- گلوله37 ميلي‌متر با باروت بدون دود - گلوله37 ميلي‌متر با باروت سیاه

  3- گلوله12 ميلي‌متر با باروت بدون دود - گلوله12 ميلي‌متر با باروت سیاه (4).

  گلولۀ‌ کیسه لوبیا اغلب به‌عنوان ابزار مدیریت توسط ضابطان قانون زمانی که نیاز به هدف قرار دادن فرد تحریک‌کننده است به‌کار می‌رود. همچنین می‌توان آن را به‌صورت موفقیت‌آمیزی به عنوان یک گلولۀ‌ انفرادی پر انرژی و دینامیک برای زمین‌گیر کردن یا متفرق ساختن، افراد به کار برد.

  گلولۀ‌ کیسه لوبیا به عنوان ابزاری برای اعمال درد گلوله بر اغتشاشگران و زمین گیر نمودن آنها طراحی شده است.  گلولۀ کسیه لوبیا بیشتر برای فاصله نزدیک تا متوسط حدوداً 20 تا 35 فوت مناسب است در بازۀ‌ بیشتر از 35 فوت گلوله به دلیل ماهیت طراحی آن ممکن است دقت و انرژی کافی را نداشته باشند از این گلوله بیشتر در کانون‌های اصلاح و زندان‌ها استفاده می‌شود که کانون ناآرامی به وسیله‌ی دیوارها محصور شده است همچنین برای کنترل ناآرامی‌ها و شورش‌ها در زمانی که پلیس و شورشیان در نزدیکی یکدیگر قرار گرفته‌اند ابزاری مفید است. برای شلیک گلولۀ  کیسه لوبیا از تفنگ های کالیبر12 و پرتابگرهای 37 میلی متری یا 40   میلی متری استفاده می­شود. این کیسه ها نسبت به پرتابه­های بسیار سخت، آسیب کمتری به هدف وارد می آورند (5گلولۀ کیسه لوبیا)

  کلید واژه­ ها

    گلولۀ کیسه لوبیا، زمین‌گیر سازی، سلاح ضد اغتشاش.

  ارجاعات

  1-          سلسله مقالات نقش سلاح‌هاي غيرمرگبار در عمليات پليس. دفتر تحقیقات کاربردی معاونت آماد و پشتیبانی ناجا،1387 ، ص19.

  2-          مودتی، علی. سلاح‌های غیرکشنده. معاونت تربیت و آموزش ناجا، 1390 ص 49.

  3-    سلاح‌های غیرکشنده (آینده عملیاتی و تکنولوژی ). مترجم مهدی فتحی، پاییز1388، ناشر؛ مرکز آموزشی و پژوهشی  شهید سپهبد صیاد شیرازی، ص132.

  4-          مودتی، علی. سلاح‌های پلیسی غیرکشنده. معاونت پژوهش دانشگاه علوم انتظامی امین، 1393 صص72و73.

  5-          مودتی، علی. همان.

نظر شما