You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today. • دستگاه ممانعت فعال Active Denial System (ADS)

  این سلاح ليزري غيركشنده از پالس‌هاي انرژي الكترومغناطيس براي گرم‌كردن مولكول‌هاي آب موجود در لاية اولی پوست فرد استفاده مي‌كند که موجب حس سوزش بسيار دردناكي در فرد شده و درجه حرارت بدن را تا 130 درجه فارنهايت (54 درجه سلسيوس) بالا مي‌برد، گويي آب جوش روي بدن شخص ريخته شده باشد (1).

  اين سلاح براي كنترل شورش و اعتراضات در عراق در سال 2005 طراحي شد و تا مسافت 640 متر بدون آنكه به معترضان آسيبي برساند، اثرگذار است. پرتوهای آن قادر به عبور از لباس فرد است؛ اما تنها مي‌تواند پوست را تا عمق كمتر از 4/0 ميلي‌متر تحت تأثير قرار دهد (2).

  اين سلاح می‌تواند به دو صورت دستي و نصب روي وسيلة نقليه یا هواپیما و... مورد استفاده قرار گیرد. وزارت دفاع آمريكا، به دلايل برخي آثار فوق‌العاده شديد اين سلاح، به اين نتيجه رسيد كه اين سلاح به لحاظ سياسي قابل دفاع نيست؛ زیرا به نوعي، سبب شكنجه فرد مي‌شود. این  دستگاه که نخستین با توسط ارتش آمریکا تولید و به‌کار گرفته شده است، گزینه مناسبی به‌منظور به‌کارگیری به‌عنوان سلاحی غیرمرگبار در کنترل شورش‌ها بی‌نظمی‌های اجتماعی محسوب می‌شود (3).

  مدل دیگری از این دستگاه که باران درد (PAIN RAIN) نیز خوانده می‌شود، به منظور پراکنده‌کردن جمعیت معترض طراحی شده است. این دستگاه بر روی خودرو نصب می‌شود اما ارتش و پلیس آمریکا به دنبال ساخت نمونه‌های قابل حمل آن هستند. این دستگاه توسط مرکز تحقیقات نیروی هوایی آمریکا طراحی و ساخته شده و شرکت ریتون به منظور ساخت نمونۀ ویژه کنترل شورش آن که در عراق مورد استفاده قرار گرفت فعال بوده است. این  دستگاه برای اولین بار در ژانویه 2007 و در پایگاه هوایی مودی رونمایی شده ودر عراق نیز مورد استفاده قرار گرفت (4).

  این سلاح امواج الکترو مغناطیسی مایکروویوی با فرکانس 95 مگاهرتز و طول 2/3 متر به سمت سوژه منتشر می‌نماید. امواج تولید شده مولکول‌های آب موجود در سلول‌های پوست بدن را برانگیخته و دمای آنها را تا 130 درجه فارنهایت (55 درجه سلسیوس) بالا می‌برند. همین امر باعث بوجود آمدن احساس سوختگی شدید در سطح پوست شده و جمعیت معترض را پراکنده می‌­کند. برد امواج این سلاح در حدود500 تا 640 متر بوده و قادراست  تا از لباس‌های ضخیم هم عبور کند؛ اما امکان به‌کارگیری آنها از پشت موانعی چون دیوارها میسر نیست. میزان عمق نفوذ این امواج در حدود 4/0میلی‌متر یعنی سطح پوست انسان است (5).

  آثار این سلاح به محض اینکه اغتشاشگران از دستگاه فاصله بگیرید از میان رفته و فرد به حالت عادی خود باز می­گردد. امواج الکترومغناطیس، توانایی گذر از اجسام رسانی الکتریسیته را ندارند؛ بنابراین در صورتی که هدف خود را با پوشش مانند فویل آلومینیوم بپوشاند، اثر امواج مذکور از میان خواهد رفت. این دستگاه به‌گونه‌ای طراحی شده است که امواج را در کسری از ثانیه بتاباند و باعث واردآمدن آسیب جدی به افراد معترض نشود. البته کاربر این  دستگاه قادر به زمان تابش امواج است (6).

  کلیه آزمایش های مربوط به حفظ ایمنی و جان افراد در معرض تابش، با آزمون دستگاه بر روی ششصد نفر از افراد داوطلب به انجام رسیده و بی­خطر بودن امواج دستگاه مذکور، البته به شرط اجرای تنظیمات مماسب از سوی کاربر، به اثبات رسیده است.

  شرکت ریتون، اخیراً نسخۀ کوچک­تر این دستگاه به نام نگهبان خاموش را تولید و به ارتش و نیروهای پلیس تحویل داده است (7).

  نگهبان خاموش را می‌توان به‌راحتی با یک اهرم دستی و یک نمایشگر کوچک هدایت  کرد. برد این  دستگاه در حدود 550 تا 640 متر گزارش شده است. مایکل هنلون یکی از افرادی که به‌صورت داوطلب در پرتو این امواج تولید شده قرار گرفته است می‌گوید: «مثل این بود که به یک سیم سرخ شده از حرارت دست‌زده باشید البته گرمایی در کار نبود فقط سوختن را حس می‌شد. با اینکه سوزش دست به‌سرعت و پس از قطع‌شدن امواج از میان رفت اما احساس سوزش (اثر روانی آن) تا ساعت‌ها همراه انسان است» (8).

  کلید واژه­ ها

   نگهبان خاموش، باران درد، دستگاه ممانعت فعال، سلاح ضد اغتشاش.

  ارجاعات

  1- مودتی، علی. سلاح‌های غیرکشنده. معاونت تربیت و آموزش ناجا، 1390 ص 43.

  2- (U) Non-Lethal Weapons (NLW) Reference Book 2011 page 27و26

  3- مودتی، علی. سلاح های غیر کشنده. ص45.

  4- سلسله مقالات نقش سلاح‌هاي غيرمرگبار در عمليات پليس. دفتر تحقیقات کاربردی معاونت آماد و پشتیبانی ناجا، 1387 ، ص25.

  5- Active Denial System proves non-lethal maritime security capabilities By Sgt. Justin M. Boling Headquarters Marine Corps September 19, 2013

  6- مودتی، علی .سلاح‌های پلیسی غیرکشنده. معاونت پژوهش دانشگاه علوم انتظامی امین، 1393،ص160

  7- Department of Defense Nonlethal Weapons and Equipment Review A Research Guide for Civil Law Enforcement and Corrections by John Ashcroft - Deborah J. Daniels - Sarah V. Hart

  8- سلسله مقالات نقش سلاح‌هاي غيرمرگبار در عمليات پليس. همان.

   

نظر شما